Mikė Melagėlis ir Guvus Vincė

Kategorija: Naujienos/skelbimai | 0

Balandžio 5 d. Kražių gimnazijos 1- 4 kl. mokiniai, kartu su savo mokytojomis, apsilankė Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre. Čia mokiniai susipažino su švietėju, blaivybės sąjūdžio organizatoriumi, rašytoju, lietuvių literatūros prozos pradininku, Žemaičių vyskupu  Motiejumi Valančiumi. Popietė skirta rašytojo 215 – osioms gimimo metinėms paminėti. Tai vienas iš Lietuvos kultūros tarybos remiamo projekto Skaitymo skatinimo renginių ciklas „Knyga – mano draugė“ renginių. Renginio metu bibliotekos vedėja R. Norvaišienė papasakojo apie M. Valančiaus gyvenimą ir kūrybą, nuveiktus reikšmingus darbus, parodė filmuką iš vyskupo gimtinės Nasrėnų, kartu su mažaisiais skaitytojais inscenizavo apsakymą „Mikė Melagėlis“, apžiūrėjo parodėlę, skirtą M. Valančiui. Popietės pabaigoje vaikams išdalinti kryžiažodžiai, kad grįžę namo prisimintų ir galėtų pasitikrinti, tai ką sužinojo apie šią iškilią asmenybę.

Valančius šešerius metus dirbo Kražių gimnazijoje kapelionu, bibliotekininku bei minerologijos ir fizikos kabineto vedėju. Dirbdamas Kražiuose M. Valančius labai daug skaitė ir pradėjo rinkti medžiagą knygai „ Žemaičių vyskupystė“. Kražiuose Motiejus Valančius parašė savo pirmąjį istorinį darbą, kuris neišliko. Tai buvo lenkų kalba parašyta studija apie Kražių gimnaziją ir jos istoriją. Už pedagoginius gabumus, uolumą ir darbštumą M. Valančius buvo daug sykių giriamas ir net gavo premiją. Gimnazijos mokiniai jį gana greitai pamėgo. Valančius buvo labai pareigingas. Pareigą jis suvokė ne vien kaip užuojautą silpnesniam, kenčiančiam, bet ir kaip gyvą pagalbą jam veiksmais ir darbu. Motiejų Valančių domino Žemaitijos istorija, jos praeitis ir dabartis. Vyskupas savo mokiniams skiepijo ištikimybę gimtajai kalbai, visomis išgalėmis ir įmanomais būdais gynė Bažnyčią, jos žmones ir namus.

Valančius parašė apie 70 įvairaus pobūdžio pasakojimų ir apsakymų žemaičių kalba. Savo knygose rašytojas mokė ir barė žmones, nes juos mylėjo. Susirūpinusias akis ypač kreipė į vaikus ir jaunimą, nes jie buvo didžiausia viltis.

 

Bibliotekos vedėja Renata Norvaišienė