Festivalio idėja gimė 2005 m., o pirmasis Kražių festivalis, trukęs tris dienas, surengtas 2006 m. Bėgant metams, organizatoriai, norėdami patenkinti gausėjančio klausytojų rato interesus, vis ilgino festivalio trukmę, šalia klasikinės muzikos įterpė ir kitų iniciatyvų: parodų, stovyklų, populiariosios muzikos koncertų bei įvairių akcijų.

Jau keletą metų Kražių festivalis prasideda liepos 6 dieną ir tęsiasi iki Šv. Roko atlaidų rugpjūčio mėnesį. Per dvylika festivalio gyvavimo metų suorganizuota vienuolika Vilniaus universiteto ir Kražių Ž. Liauksmino gimnazijos moksleivių teatro stovyklų, sukurta ir visuomenei pristatyta 11 spektaklių. Vyko dvi gabiausių Vilniaus universiteto humanitarinių ir socialinių mokslų studentų stovyklos, kurias rengė Klasikų asociacija drauge su Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centru ir Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Klasikinės filologijos katedra. Klasikinės muzikos mylėtojus kvietė operos atlikėjų ir barokinės operos kursų pasirodymai, sakralinės muzikos valandos. Parodytos barokinės operos, pristatyta gausybė įvairių koncertinių programų. Surengtas dailininkų pleneras, sukurtas ir Kražių festivalio metu pristatytas dokumentinis filmas „Nesunaikinta didybė“, skirtas Kražiams įamžinti. Bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių ir Retų spaudinių skyriais surengtos šešios parodos: „Jų vardus ir darbus mena senoji Kražių kolegija“, „Savy jis jaučia ugnį gilesnio pašaukimo“, skirta Maironio 150 metų jubiliejui paminėti, „Ką slepia mūsų pinigai?“, „Motiejus Kazimieras Sarbievijus (1595-1640)… lėmė dievai Poetu man tapti“, „Kražių kolegija XVII – XVIII“ bei “Kražių gimnazija 1817-1844”. Festivalio metu Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro galerijoje eksponuotos šios garsių Lietuvos ir užsienio menininkų parodos: Bonaventūro Šalčio tapybos darbų paroda „Venecija“, suomių – lietuvių kilmės poeto ir dailininko Christiano Narkiewicz – Laine paroda „The emperor‘s fleet is burning“ / „Imperatoriaus laivynas dega“, graikų tapytojo, poeto, architekto Ioannis Karalias darbų paroda.

Kražiuose puoselėjamo festivalio tikslas – senosios ir moderniosios kultūros dermė, platus muzikos stilių ir žanrų spektras, sukviečiant įvairių sričių profesionalius menininkus, jaunuosius atlikėjus, visus, kurie ieško naujovių. Nepaisant festivalių gausos, Kražių festivalis tebėra patrauklus tiek nuolatiniams žiūrovams, tiek jo svečiams. Kiekvienais metais vis gausesnis dalyvių ir žiūrovų skaičius byloja, kad festivalis pasiekė savo – tapo gyvu reiškiniu, kurio metu žmonės tampa ne tik festivalio klausytojais, bet ir jo natūralia dalimi.  Esminis šio festivalio išskirtinumas – noras kurti jaukią, draugišką ir nekomercinę aplinką ne tik dalyvių, bet ir muzikos mylėtojų atžvilgiu. Festivalio renginiai prieinami visiems gyventojams, vyksta nemokami koncertai.

Festivalis tapo ne tik galimybe susiburti vietos gyventojų bendruomenei, bet ir erdve, kurioje gimsta kraštą gaivinančios, regiono gyvastį palaikančios idėjos.

Projekto rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba.