Darbo laikas

Ekskursijos užsakomos iš anksto, telefonu: 8 (427) 58155, +370 666 29937

Kainos

Šiandien Kražiuose veikiančio muziejaus pamatai pradėti lipdyti 1966 m., kuomet švenčiant Kražių vidurinės mokyklos 350 metų jubiliejų, mokyklos mokytojų kolektyvas parengė ekspoziciją „Kražių mokyklos kelias“. Nuo 1969 m. įkuriamas mokyklos muziejėlis, kuris dar po 7 metų perkeliamas į Kražių kolegijos pastatą, bet čia jis veikė neilgai. Prakiurus kolegijos stogui, neatitinkant saugumo reikalavimų, muziejus buvo uždarytas. 1987 m. su tais pačiais eksponatais įkuriamas muziejus naujose patalpose – buvusiame apylinkės pastate. Šiame pastate Kražių kraštotyros muziejus veikė iki 2008 m.

2008 m. restauravus buvusios Kražių kolegijos pastatą, duris lankytojams atvėrė daugiafunkcinis Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras. Į naujas patalpas perkeltas ir senasis muziejus.

Atrestauruotame kolegijos pastate įsikūrusiame muziejuje galima plačiau sužinoti apie Kražių miestelio bei jėzuitų įkurtos kolegijos istoriją.

Muziejuje nuolat veikiančios ekspozicijos:

Kražių miestelio urbanistinė raida

Čia atskleidžiama Kražių miestelio priešistorė, miestelio urbanistinė raida, jo plėtra, gatvių tinklo formavimasis, svarbiausių miestelio statinių gyvavimo ir sunykimo istorija. Visa tai atskleidžia įvairios pastatų bei sklypų schemos, foto nuotraukų kopijos.

Taip pat eksponuojama ir keletas skirtingų laikotarpių archeologinių radinių.

Kražių jėzuitų kolegija (1616-1773)

Šioje ekspozicijos dalyje atskleidžiamas jėzuitinis Kražių kolegijos laikotarpis. Lankytojai gali susipažinti su Kražių jėzuitų kolegijos plano kopija, iliustruojančia XVIII a. kolegijos teritorijos užstatymą. 1747 m. planas užfiksavo kolegiją jos klestėjimo laikotarpiu. Čia pateikiama ir unikali galimybė lankytojams išvysti buvusios Kražių jėzuitų kolegijos pagrindinio ansamblio pastatus (rekonstrukcijos autorius – architektas Aurimas Širvys, maketo autoriai – architektas Vytenis Jonas Sinkevičius ir archeologas Žygimantas Buržinskas). Taip pat čia eksponuojami unikalūs archeologiniai radiniai iš buvusio Kražių jėzuitų kolegijos pastatų komplekso – grindų plytelės, plyta su meistro ženklu, XVII a. keramikinės čerpės, kokliai su įrašyta Kražių kolegijos fundatoriaus J. K. Chodkevičiaus pavarde ir Jėzaus Kristaus monograma, raktas ir spynos priekinė dalis iš buvusios Kražių jėzuitų bažnyčios bei kt. radiniai.

Kražių mokyklos raida (1773-1844)

Čia atskleidžiamas Kražių gimnazijos, garsėjusios aukštu mokslo lygiu, laikotarpis nuo Edukacinės komisijos įsikūrimo 1773 m., kuomet buvo panaikintas jėzuitų ordinas, iki 1844 m., kuomet Kražių gimnazija iškelta į Kauną.  Ekspozicijoje lankytojai gali susipažinti su daug iškilių asmenybių, čia mokytojavusių – Motiejus Valančius, ir mokslus „krimtusių“ – Simonas Stanevičius, Aleksandras Fromas-Gužutis, Antanas Strazdas, Liudvikas Adomas Jucevičius, Jurgis Pliateris, Jonas Zenkevičius ir kt.

Kražių parapija: bažnyčių ir vienuolyno istorija. Kražių skerdynės 1893 m.

Čia lankytojams pateikiama Kražiuose per ilgus šimtmečius gyvavusių bažnyčių ir vienuolyno istorija. Neatsiejama tema – Kražių skerdynės – pasakojanti apie vieną kraupiausių įvykių mūsų istorijoje. Čia eksponuojama kai kurių Kražių skerdynių dalyvių foto kopijos, galima susipažinti su kražiškių, kurie buvo atiduoti teismui, sužeisti bei nužudyti, sąrašais.

Jotvingių kryžiaus riterių ordinas (1487-2010)

Lankytojai čia gali susipažinti su Jotvingių kryžiaus riterių ordino, įkurto Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, sudaryto iš kilmingųjų Lietuvos šeimų, pasitraukusių iš Jotvingių žemių, istorija. Jotvingių kryžiaus riterių ordino paslaptys guli „suslėgtos“ įspūdingoje čia eksponuojamoje geležinėje knygoje.

Charlotte Grafin Narkiewicz-Laine biblioteka

2008 m. Amerikoje gyvenantis Christian Narkiewicz–Laine Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro bibliotekai padovanojo savo motinos Charlotte Narkiewicz–Laine knygų  bei muzikinių įrašų kolekciją. Vien knygų, albumų, daugiausia meno temomis – daugiau kaip tūkstantis (1023). 2014 m. Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centrui padovanota ir kitų daiktų iš asmeninės kolekcijos. Tarp naujausių eksponatų – dar paauglio buvusio kražiškio Christian 1968 m. aliejumi tapytas St. Ive uosto paveikslas, jo giminės naudoti namų apyvokos reikmenys, XIX a. rusiškų sidabrinių stalo įrankių kolekcija, asmeninės nuotraukos, vaza, žvakidės ir kt. Visa tai jų pačių noru sugrįžo į Kražius…

Christian Narkiewicz–Laine yra laikomas vienu įtakingiausių Skandinavijos poetų pastaraisiais dešimtmečiais ir vienu lyderiaujančių Suomijos konceptualaus ir šiuolaikinio meno kūrėjų. Jis yra Suomijos ir Lietuvos pilietis, didikų Narkievičių–Kaciucevičių (Narkiewicz–Kaciucewicz) bei Radvilų (Radziwiłł) šeimų, kilusių iš Kražių, palikuonis iš motinos pusės. Savo laiką dabar jis dalina tarp Europos ir Jungtinių Amerikos Valstijų, dirba Galenos mieste, Ilinojaus valstijoje, yra Čikagos Athenaeum muziejaus direktorius.