Kražių kolegijos rezidencija

Kategorija: Be kategorijos | 0

2017-2018 metais Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras įgyvendina Lietuvos kultūros tarybos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos finansuojamą projektą Kražių kolegijos rezidencija. Įgyvendinamas projektas miestelio ir viso rajono gyventojams suteikia galimybę susipažinti su įvairia šiuolaikine muzika, daile bei kitomis meno sritimis, ugdo kultūrines, socialines, dalykines kompetencijas, atskleidžia vietos regiono savitumą ir skatina kultūrinį turizmą. Plečiant Kražių kolegijos rezidencijos specializavimosi sričių spektrą, pakviesti du dailės srities ir du muzikos srities menininkai. Pirmajame projekto etape dalyvavo – kompozitorius Jari Niesner (Vokietija) ir dailininkė Inara Petruseviča (Latvija). Antrajame etape, vasario 27 – kovo 28 dienomis Kražių kolegijos rezidencijoje reziduos kompozitorius Konstantinos Margaritis (Graikija) ir dailininkas Matthias Jun Wilhelm (Vokietija). Š. m. lapkričio 2 – gruodžio 1 dienomis trukusios rezidencijos metu menininkai susipažino su vietos kultūriniu gyvenimu, dalyvavo įvairiose veiklose, renginiuose. Lapkričio 26 d. Kražių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje vyko susitikimas su rezidentu Jari Niesner. Susitikimo metu skambėjo rezidencijos laikotarpiu Kražiuose sukurti kūriniai vargonams. Lapkričio 28 d. Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro galerijoje atidaryta dailininkės Inara Petruseviča darbų paroda, kuri veikė iki lapkričio 30 dienos. Projekto įgyvendinimo metu  surengtos 3 atviros studijų dienos Kražių Ž. Liauksmino gimnazijoje bei kultūros centre ir rezidentų kūrybinės dirbtuvės 2 klasės mokiniams. Atvirose studijų dienose buvo galima pabendrauti su menininkais, susipažinti su jų kūrybiniu procesu, darbo specifika, priemonėmis ir naudojamomis įvairiomis technikomis. Kūrybinių dirbtuvių metu buvo klausomasi kompozitoriaus atliekamų kūrinių, improvizacijų, dailininkė pristatė savo kūrybą ir kvietė visus dalyvius pasigaminti judančius personažus.

Apie rezidentus…

Jari Niesner gimė 1991 metais Vokietijoje. Nuo pat  ankstyvos vaikystės buvo aišku, kad jo gyvenimas bus susietas su muzika. Jari pradėjo kurti 13 metų. Pirmieji kūriniai sukurti fortepijonui, vėlesni – styginiams instrumentams bei orkestrui. Pirmoji opera sukurta ir visuomenei pristatyta 2017 metais. Operos bendraautorius – kompozitorius Niklas Aurel Anczykowski (2015 m. Kražių kolegijos rezidentas). Jau 2008 metais (17 metų) Jari Niesner gavo „German gold award“ apdovanojimą už pobūvių šokius, taip pat yra gavęs įvairias stipendijas ir prizus už savo kūrybą. Kompozitorius studijavo ne tik muziką, bet ir filosofiją, literatūrą. Šiuo metu daugiausiai dėmesio skiria teatrui bei šiuolaikinei operai. Kaip menininkas Jari specializuojasi įvairiuose srityse, jis ir poetas, ir režisierius. Jari sako – „Kai žodžiai nieko nebesako, lai kalba muzika…“.

Inara Petruseviča gimė 1969 metų lapkričio 17 dieną Latvijoje. Baigus Daugpilio dailės mokyklą įstojo į Rygos dailės akademiją, 2005 metais baigė Švento Martyno dailės kolegiją Londone. Pirmoji personalinė paroda surengta „Krasts“ Gallery, Rigas Modes Hall, Rygoje, kai jai buvo dvidešimt dveji. Vėliau dailininkės – grafikės personalinės parodos eksponuotos Baltarusijoje, Lietuvoje ir Danijoje. Inaros paveikslai eksponuoti ir grupinėse parodose Rusijoje, Prancūzijoje, Estijoje, Švedijoje ir kt. Autorė taip pat dekoruoja viešąsias erdves, rengia parodas muziejuose. Inara Petruseviča turi unikalią dovaną pasaulį ir žmones matyti kitaip, nesvarbu kas vaizduojama – viskas paskęsta dvasingume ir fantazijoje. Kaip teigia autorė: „Tu gali skristi į Dangų ant meilės sparnų, arba gauti iš angelo širdį dovanų“. Inara piešia viską, kas slypi jos mintyse ir vaizduotėje. Autorė yra pasakotoja, kuri kviečia visus mus apsilankyti jos karalystėje.