Baigėsi septintasis Kražių festivalis

Kategorija: Galerija, Naujienos/skelbimai | 0

Sekmadienį, rugpjūčio 19 dieną, baigėsi septintasis Kražių festivalis. Prasidėjęs liepos 6 – ą dieną jis tęsėsi iki pat šv. Roko atlaidų. Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet, gausiai susirinkusius žiūrovus festivalis stebino renginių įvairumu: pristatytos parodos, vyko įvairios stovyklos, klasikos ir populiariosios muzikos koncertai, sakralinės valandos bei kiti renginiai.

Visą vasarą vykęs Kražių festivalis stebino ne tik renginių gausa bei įvairumu, bet ir žmonių susidomėjimu. Ne vienas besilankantis Maironio rankraščių parodoje pripažino, jog tai pačios didžiausios Lietuvos dainiaus eksponuojamos vertybės. Parodą parengė Vilniaus universiteto rankraščių ir retų spaudinių skyrius. Ekspozicijoje – neįkainojamą vertę turintys rankraščiai,  pirmą kartą pasirašyti Zvalionio, St. Garnio ir Maironio slapyvardžiais, autografai, nuotraukos, kuriose Maironis jaunystėje, gimnazistas, kunigas ir rektorius, studentų darbai apie Maironį, laiškai, pirmoji poema, pirmieji leidiniai, publikuoti dar Lietuvos dainiui esant gyvam. Viso Kražių festivalio metu muziejuje veikė ir Kauno Povilo Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejaus paroda, kurioje – XIX a. pabaigos – XX a. pradžios Lietuvoje naudoti lietuvių liaudies instrumentai.

Klasikų asociacija drauge su Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centru 2012 m. liepos 9–15 d. surengė gabiausių Vilniaus universiteto socialinių ir humanitarinių mokslų studentų stovyklą Kražiuose.

Jau ketvirtus metus Kražiai tampa vasaros operos sostine. Liepos 19 – 24 dienomis, Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre vyko intensyvūs operos atlikėjų kursai. Baigiamieji operos kursų renginiai: koncertinės programos visai šeimai „Mikė Pūkuotukas operos pasaulyje“ premjera  bei kursų dalyvių Gala koncertas ir Operečių popuri spektaklio „Tik dėl tavęs mano meile“ premjera.

Jau šeštus metus Kražių gimnazijos mokiniai, jų draugai iš respublikos mokyklų rinkosi į teatro stovyklą, kurios baigiamasis renginys – spektaklis –  parodytas visuomenei Kražių festivalio uždarymo renginiuose. Šiemet stovyklos veiklai Kražių M.K. Sarbievijaus kultūros centras parengė nacionalinį projektą ,,Collegium“, kurį parėmė Kultūros rėmimo fondas, Kelmės rajono savivaldybė. Stovykloje mokiniai domėjosi senąja kultūra, diskutavo apie Antikos teatrą, skaitė, analizavo Sofoklio tragediją ,,Antigonė“.

Po įspūdino Sofoklio „Antigonės“ spektaklio visiems susirinkusiems gyvo garso koncertą dovanojo grupė „Lemon Joy“ ir jos lyderis I. Kofas.

Šeštadienio vakarą, pristatytas Giovani Batista Pergolesi „Stabat Mater“ teatralizuotas koncertinis atlikimas. Šis pastatymas yra pirmas bandymas koncertinį kūrinį paversti sakralinio teatro spektakliu. G. B. Pergolesi – baroko epochos kompozitorius, kurį labiausiai pasaulyje išgarsino „Stabat Mater“. Tai paskutinis kūrinys, sukurtas prieš ankstyvą mirtį (jis mirė 26 metų). „Stabat Mater“ parašyta XVIII amžiaus pradžioje, lotynų kalba. „Stabat Mater“ jau žinomas nuo 13-ojo amžiaus kaip Romos katalikų Marijos himnas. ,,Stabat Mater Dolorosa “ – Marijos skausmai žvelgiant į nukryžiuotąjį sūnų Kristų. Kūrinį sudaro 13 dalių. Tai artimas kantatai žanras, kuris atliekamas kaip koncertas. Atlikėjai: Solistės – ,,Triumfo arka – 2009“dalyvės: D.Tiškovaitė (sopranas) ir R. Dubinskaitė (mecosopranas). Styginis kvintetas ,,Soavita“: I smuikas – Povilas Grigas, II smuikas – Vilija Pranskienė, violančelė – Tomas Grigas, altas – Andrius Pleskūnas, klavesinas Gražina Zalatorienė, rezisierius –Petras Lisauskas.

Tą patį vakarą, kražiškiams ir renginio svečiams pristatytas dokumentinis filmas „Nesunaikinta didybė“, skirtas Kražiams įamžinti. Filmo autoriai Agnė Zalanskaitė, Adomas Jablonskis, Žygimantas Zabieta, Dovydas Skarolskis, Povilas Žarnauskas, Giedrius Arbačiauskas ir Kenneth Basford. Dokumentinio filmo pašnekovai – Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro direktorė Lina Mikalajūnaitė, Kražių šviesuoliai: Edvardas Dirmeikis, Juzefa Ramanauskaitė ir Kelmės rajono savivaldybės Švietimo kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotojas Algis Krutkevičius. „Nuo gilios senovės Kražiai buvo švietimo, kultūros židinys Lietuvoje ir ilgus metus ta šviesa neblėso. Mes stengiamės tą šviesą prikelti ir šiandien“ – filme teigia kultūros centro direktorė L. Mikalajūnaitė.

Po filmo visus stebino legendinės grupės „Antis“ ir jos lyderio A. Kaušpėdos gyvo garso koncertas bei  nuostabūs „Bliko“ padovanoti fejerverkai. Vakarą baigė jaunimui skirta diskoteka.

Rugpjūčio 19 dieną, nuo pat ankstaus ryto į šv. Mišias kvietė Kražiuose vykstantys šv. Roko atlaidai, suburiantys maldininkus iš atokiausių Lietuvos miestų ir kaimelių. Mišios vyksta ne tik Švč. Mergelės Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje, jos aukojamos ir šv. Roko koplyčioje. Kražiuose medinė šv. Roko koplyčia buvo pastatyta XVI a., kai čia siautė maras ir katalikai meldė sveikatos. XVIII a., jau minima mūrinė šv. Roko koplyčia, kuri šio amžiaus pradžioje buvo restauruota. Ir dabar čia atvyksta tikintieji, ypač ligoniai, melsti šv. Roko, ligonių globėjo, sveikatos ir Dievo pagalbos. Šv. Roko atlaidus vainikavo Kolegijos aikštėje vykęs nuotaikingas Natalijos Bunkės ir Vitalijaus Cololo koncertas.

Kražių festivalio organizatoriai nuoširdžiai dėkoja visiems festivalio partneriams, rėmėjams ir visiems geros valios žmonėms prie šio festivalio ne tik finansine parama, bet  ir darbu, palaikymu, geru žodžiu ar šypsena.