Atidarytas aštuntasis Kražių festivalis

Kategorija: Galerija, Naujienos/skelbimai | 0

Liepos 6 dieną, Kražiuose atidarytas jau aštuntasis Kražių festivalis. Festivalio organizatorius – Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras, festivalio atidarymo partneriai: Kražių Švč. M. Marijos Nekaltojo Prasidėjimo parapija ir Lietuvos nacionalinė filharmonija.

Festivalis pradėtas Kražių Švč. M. Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje, kur Šv. Mišias aukojo parapijos klebonas Vytautas Ripinskis. Vėliau visi susirinkusieji pakviesti į Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centrą, kuriame vyko oficialus Kražių festivalio atidarymas, koncertinė programa „Karaliaus Mindaugo mylėtos moterys“ bei visuotinė pilietinė akcija „Lietuva, Tėvyne mūsų“ (Kolegijos aikštėje). Renginį pradėjusi kultūros centro direktorė Lina Mikalajūnaitė pasidžiaugė gausiu festivalio lankytojų būriu, dėkodama visiems susirinkusiems pristatė tolimesnius  festivalio renginius ir pakvietė visus aktyviai juose dalyvauti. Sveikinimo žodį tarė ir liepos šeštosios svarbą ne tik Kražiams, bet ir visai Lietuvai apžvelgė Kelmės rajono savivaldybė meras Vaclovas Andrulis. Muzikinė programa „Karaliaus Mindaugo mylėtos moterys“ sukurta remiantis Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos išleistu V. M. Knabikaitės istoriniu romanu „Gulbės sparnu palytėtos“ ir J. Marcinkevičiaus drama „Mindaugas“. Koncertinėje programoje minima pirmoji Mindaugo moteris kildinama iš įtakingo Kernavės kunigaikščio Živinbudo giminės, karaliaus pirmagimio sūnaus Vaišvilko motina. Jos vardas istoriniuose šaltiniuose nepaminėtas. Antroji moteris – uoli katalikė, karalienė Morta. Trečioji – Mortos sesuo, svainė, kunigaikščio Daumanto žmona, kurią Mindaugas, pasikvietęs  apraudoti mirusios sesers, sulaikė savo dvare ir vedė. Muzikinės programos pabaigoje išryškėjo tikroji ir vienintelė karaliaus Mindaugo gyvenimo moteris – Lietuva. Už ją Mindaugas visą gyvenimą narsiai kovojo, nepabūgo paaukoti savo gyvybės. Reikia nepamiršti, kad šie 2013-ieji metai  – 750-osios Lietuvos karaliaus Mindaugo žūties metinės. Deja, istorijos šaltiniai mini, kad nužudė jį savieji, ne svetimieji. Karalius Mindaugas žuvo turėdamas apie 63-ejus metus. Tai gana ilgas amžius nuolat kariaujančiam vyrui, kalaviju gynusiam suvienytą Lietuvą ir nuo vidaus, ir nuo išorės priešų. Programos režisierius ir pagrindinis aktorius – Vytautas Rumšas vyresnysis. Pajusti senąją Lietuvos istoriją, nukeliauti į karaliaus Mindaugo laikus padėjo senojo šokio trupės „Festa Cortese“  artistai bei Lietuvos nacionalinės premijos laureatas Čiurlionio kvartetas.

Devintą valandą visus renginio dalyvius sujungė Tautiška giesmė, kurią pritariant Čiurlionio kvartetui giedojo ir maži, ir dideli. http://www.kraziai.lt/?p=28