Susitikimas su Kražių kolegijos rezidentu Charles Halka

Kategorija: Galerija, Naujienos/skelbimai | 0

Rugsėjo 13 dieną, Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre vyko susitikimas su šiuolaikinės operos kompozitoriumi, Kražių kolegijos rezidentu Charles Halka (JAV). Renginio metu pristatytas kompozitoriaus gyvenimas, kūryba ir naujoji autoriaus rezidencijos metu sukurta opera “And Jill Came Tumbling After”. Ištraukas iš trumpametražės operos atliko – Ilona Pliavgo (sopranas) ir Jonas Sakalauskas (baritonas).

Apie rezidentą…

Charles Halka rašo akustinę ir elektroninę muziką koncertams, šokiams bei operai. Dažniausiai kompozitorių įkvepia  kalba, vaizdai ir žmogiškasis patyrimas. Jo sukurta muzika atliekama Šiaurės Amerikoje, Europoje ir Azijoje tokių žymių muzikantų kaip: Katie Hyun (Niujorkas), Nolan Pearson (Čikaga), Giovanni Scaglione (Italija), Volti (San Franciskas), ÓNIX Ensamble (Meksika), Duplum Dúo (Meksika), Aquarius (Belgija). Lietuvoje kompozitoriaus kūrinius atlieka –  „Jauna muzika“ ir „Armonas Trio“.

2008 – aisiais Charles Halka gyveno ir kūrė Vilniuje. Čia jis parašė operą „Julius“ (libreto autorė, choreografė Marija Simona Šimulynaite). 2010 metais opera „Julius“ buvo pristatyta  Vilniuje,  ištrauka iš operos „Dipukų rauda“ –  Pasaulinėse Muzikos dienose 2012 Belgijoje. 2013 metais Jo orkestro darbas „Scherzo“  buvo apdovanotas Rudolf  Nissim premija.

Charles Halka mokėsi JAV, Rusijos ir Lietuvos koncervatorijose, baigė  Raiso universitete Muzikos menų studijas, kompoziciją studijavo Peabody koncervatorijoje. Pirmieji autoriaus kompozicijos mokytojai –  Michael Hersch , Judah Adashi, Richard Lavenda, Kurt Stallmann, Arthur Gottschalk, Pierre Jalbert ir Osvaldas Balakauskas.

Apie operą…

Opera “And Jill Came Tumbling After” buvo sukurta Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre, autoriaus rezidencijos metu. Libreto autorius, kompozitorius  – John Grimmett (JAV). Pagrindiniai operos personažai Jack ir Jill nesimatė jau daugelį metų, tačiau neseniai pradėjo susirašinėti laiškais, kuriuose pasakoja vienas kitam apie savo gyvenimą. Jill turi sėkmingą verslininkės karjerą, o Jack apsiribojęs vienišumu ir užsidaręs savyje gyvena jau 15 metų. Nors Jack nusprendęs save izoliuoti atrodo laimingas, bet Jill atranda abiejų asmenybių vienatvės panašumų.

Jill savo arijoje (laiške Jack‘ui) pasakoja apie vyrą, kurį ji sutiko traukinyje. Nepažystamasis savo veiksmais ją labai išgąsdino ir privertė susimąstyti apie savo gyvenimą. Ji galiausiai pripažįsta, kad nėra laiminga. Jack‘as savo arijoje pasakoja kaip kiekvieną naktį jis galvoja apie Jill, apie tuos laikus kai jie buvo vaikai. Opera sukurta pagal „Hikikomori“ (Japonija) idėją.

Leave a Reply