Joninės Kražiuose

Kategorija: Galerija, Naujienos/skelbimai | 0

Kasmet apie birželio 22 – 24 d. Lietuvoje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. Trumpiausia naktis nuo seno sureikšminta, sumistifikuota. Manyta, kad ji stebuklinga. Lietuviai šią naktį švęsdavo Rasų šventę. Vėliau, į Lietuvą atėjus krikščionybei, šventė sutapatinta su Šv. Jono varduvėmis. Birželio 24 d. išvakarėse moterys nuo seno rinkdavo įvairiausias gydančias žoleles, nes tikėta, kad šios dienos vakarą surinktos žolelės įgyja ypatingų gydymo galių. Vėliau iš žolelių verdama arbata, jomis apkaišomos palubės, įmetama į tvartus, kad gyvuliai būtų sveiki. Šis moterų veiksmas vadintas kupoliavimu. Netekėjusios merginos šį vakarą apsivilkdavo baltais lino drabužiais ir dainuodamos eidavo į pievas pinti vainikų. Vainiką jos pindavo iš devynių arba dvylikos skirtingų žydinčių žolynų. Nusipintais vainikais merginos pasipuošdavo galvas, o vėliau iš jų spėdavo ateitį. Manyta, kad šią naktį stebuklinga ir rasa. Jos surinkus reikia duoti karvėms, kad būtų pieningos, pabarstyti į daržus, kad būtų derlingi, kad neželtų piktžolės. Buvo tikima, kad ūkininkas sulauks gero derliaus, jei šią naktį apibėgs savo laukus ir nuogas pasivolios rasoje. Šią naktį buvo garbinama saulė. Jai dėkojama už šilumą, šviesą, prašoma jos kuo daugiau šviesti. Naktį ant aukštos kalvos buvo sukuriamas didelis laužas. Buvo manoma, kad kuo toliau apšvies laukus, tuo didesnis bus rudenį derlius.

Birželio 23 dieną, Joninių laužas sukurtas Kražių miestelyje, ant Medžiokalnio kalno. Visi maži ir dideli buvo kviečiami padainuoti ir pašokti, dalyvauti varžybose ir pasilinksminti smagioje vakaronėje. Renginį organizavo Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras ir Kražių seniūnija. Šventinį koncertą dovanojo kultūros centro moterų vokalinis kvintetas (vadovė V. Mikalajūnė), moterų vokalinis ansamblis, vyrų vokalinis ansamblis bei mišrus vokalinis ansamblis (vadovas A. Bartkevičius), Augustino ir Jurgitos duetas. Vakaronėje skambėjo Jurgitos ir Dainiaus dainos. Šoko ir dainavo ne tik maži, bet ir dideli.

Sulaukėme ir svečių, šventėje dalyvavo ir savo jėgas strėlyčių mėtymo rungtyje išbandė seimo narys Kęstutis Masiulis. Pirmąją vietą užėmė Dovilė Norkutė surinkusi daugiausia taškų. Paparčio žiedą surado Inesa Bumblauskaitė ir Rugilė Jurgilaitė. Virvės traukimo rungtį laimėjo Kražių “Jaunučių” komanda, o rankų lenkime stipriausias – Martynas Krapikas (daugiametis Joninių šventės rankų lenkimo pirmos vietos nugalėtojas).

Kaip ir kasmet Joninių šventėje apdovanoti Jonai ir Janinos, jiems skirti sveikinimai, gėlės ir tradiciniu Joninių himnu tapusi daina “Buvo naktys švento Jono”, kurią sudainavo jungtinis kultūros centro kolektyvų ansamblis.

Leave a Reply